Cat - taurine


Opis produktu:

Cat-tauryne to karma uzupełniająca dla kotów składająca się wyłącznie z czystej tauryny służąca do uzupełnienia tego aminokwasu w organizmie kotów. Tauryna jest niezbędnym dodatkiem do diety kotów ze względu na to iż organizm tych zwierząt nie produkuje wystarczającej ilości tego aminokwasu, którego niedobór musi być zaspokojony wraz z pożywieniem.
Naturalnym dostarczycielem tauryny dla kotów były myszy których mięso zawiera jej najwięcej, dlatego kot od tysięcy lat jest genetycznie przygotowany do spożywania większej ilości tauryny niż inne ssaki.
Najwięcej tauryny jest w myszach w 100g- 240 mg tauryny, ostrygach- 396mg, mięsie wołowym - 69 mg, krewetkach – 31mg , mięsie indyka- 200mg, mleku kozim-7, tuńczyk-68mg, dorsz-31.
Tauryna rozkłada się w gotowanym mięsie, dlatego podawanie surowego jest bardziej wskazane dla kota.
To samo jest w przypadku karm suchych które również poddawane są różnego rodzaju obróbkom. Podczas takich procesów zawartość tauryny w karmie może spaść nawet do zera. Koty nie są w stanie samodzielnie wyprodukować wystarczającej ilości owego aminokwasu (w przeciwieństwie na przykład do psów).
Co to jest Tauryna? Tauryna (inaczej kwas 2-aminoetanosulfonowy) jest to aminokwas powstający w organizmie z metioniny i cysteiny. Tauryna występuje w postaci bezbarwnego proszku
Jaka jest rola tauryny w organizmie kotów? -jest niezbędna do tworzenia soli żółciowych, które to są niezbędne do prawidłowego trawienia tłuszczów w jelicie cienkim
- bierze udział w procesach związanych z rozrodem - jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania mięśnia sercowego.
Tauryna stanowi 50% wolnych aminokwasów w mięśniu sercowym - jest niezbędna do prawidłowego rozwoju układu nerwowego - odgrywa znaczącą rolę w mechanizmie krzepnięcia krwi
- spełnia ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu wzroku
- jest przeciwutleniaczem
Co może powodować niedobór tauryny w organizmie kota?
- stan chorobowy zwany Centralnym Zwyrodnieniem Siatkówki.
Choroba ta nieleczona prowadzi do całkowitej ślepoty. - zwiększenie ryzyka wystąpienia kardiomiopatii roztrzeniowej, która jest chorobą mięśnia sercowego i wiąże się z nieodwracalnymi zmianami mięśnia sercowego. Kardiomiopatia jest chorobą nieuleczalną i za jedną jej z przyczyn podaje się niedobór tauryny. - zachwianie metabolizmu organizmu związane z nieprawidłowym trawieniem tłuszczy. - obniżenie i brak płodności, poronienia, małe mioty
- zamieranie płodów, nieprawidłowości w rozwoju płodu - słabe zapłodnienia - mała masa urodzeniowa kociąt
- mniejsza witalność i przeżywalność
str. 2
- choroby rozwojowe kociąt, wodogłowie
- pogorszenie stanu skóry i sierści
- wady rozwojowe układu nerwowego i szkieletowego
- słabe kończyny tylnie z rozkrocznością.
- zmniejszenie tępa wzrostu
- uszkodzenie systemy odpornościowego
Kiedy suplementować dodatkowo taurynę? - szczególnie wtedy gdy podajesz kotu gotowane mięso. W wysokich temperaturach nawet 50% zawartej w mięsie tauryny ulega rozkładowi - kiedy karmisz kota własną dietą. W mięsie stosowanym powszechnie (wołowina, cielęcina, kurczak) jest zbyt mało tauryny. - kiedy podajesz kotu suchą karmę. Większość karm suchych zawiera zbyt mało (niektóre nawet nie zawierają wcale) tauryny. - kiedy podajesz kotu mokrą karmę. Większość puszek nie zawiera dodatku tauryny.
Skład: Tauryna o czystości 99%, bez dodatków. Dodatek do żywności tylko do uzupełnienia pokarmu kotów.
Zapotrzebowanie i sposób podawania: Zapotrzebowanie na taurynę zależy od rodzaju spożywanego przez kota pokarmu. Zaleca się aby dorosły kot otrzymywał wraz z pokarmem 250-400 mg tauryny dziennie.
Dołączona miarka ma dwa zakresy 1ml i 2 ml.
1 ml to ok. 700 mg co odpowiada porcji dla dwóch kotów.
Opakowanie powinno wystarczyć dla jednego kota na ok. ½ roku.
UWAGA! Przed podaniem tauryny należy rozpuścić ją w odrobinie letniej wody (nie gorącej) jako iż sam proszek może wywołać podrażnienia.